Zákaz topení v kotlech 1. a 2. emisní třídy začne platit od 1.9.2022
Den zúčtování brzy přijde. Zákonodárci se ohánějí tím, že jsme na výměnu měli 10 let. Tak proč se teď divíme?! Řeč je o konci kotlů 1.a 2. třídy, ve kterých si po 1. září 2022 zatopíte pouze pod pokutou až 50 tisíc.
Proč se vlastně k zákazu přistoupilo?
Zákaz topení v kotlích 1.a 2. emisní třídy má dle zákonodárců zajisit, aby se nám s příchodem nového školního roku v září 2022 konečně mohlo lépe dýchat. Pokud totiž spalujeme hnědé uhlí, můžeme prý způsobit sobě i svému okolí mnohé neduhy. Kotel produkuje velké množství zdraví škodlivého karcinogenního benzo[a]pyrenu a mikroskopického prachu. Z louže pod okap je to i při spalování dřeva, protože to do vzduchu vylučuje terpeny pryskyřice, které mohou být příčinou množení toxických plísní.
Na výměnu bylo 10 let
O tom, že bude do letoška třeba vyměnit nevyhovující kotel, se ví už od roku 2012. Proto se naši tvůrci zákonů diví, proč se kolem toho teď dělá takové haló! Vždyť o jejich bohulibém počinu víme už takovou dobu a vše šlo postupně! V roce 2014 se totiž přestaly prodávat kotle 1. a 2. emisní třídy, v roce 2018 pak kotle 3. třídy.
Jaké kotle budou muset pryč?
Výměně kotle se nevyhnete, pokud ten stávající splňuje nižší než 3. emisní třídu. Nevyhovující jsou zpravidla všechny kotle vyrobené před rokem 2000, protože je nebývá možné zařadit do žádné emisní třídy. Mezi nezpůsobilé patří také kotle s ručním přikládáním bez ventilátoru vyrobené mezi roky 2000-2010. Pokud máte vyhovující kotel vyrobený mezi lety 2000-2012, musíte jej každý rok nechat zkontrolovat.
Jak je to s těmi pokutami? Budou skutečně padat?
Pravidla jsou taková, že pokud si po 1.9.2022 zatopíte v kotli 1. nebo 2. emisní třídy, může vám přijít pokuta až ve výši 50.000,-Kč. A to není vše – pakliže nenecháte jednou za 3 roky svůj kotel na tuhá paliva zkontrolovat, vystavujete se pokutě až 20.000,-Kč. Skvělou zprávou ale je, že je tu s námi od roku 2020 systém ISPOP, kam musí kontroloři povinně nahlašovat výsledky kontrol. Díky tomu se už nemůže stát, že vám nečekaně zaklepe na dveře všetečný kontrolor. Že by se tady někdo pojišťoval proti tomu, aby se lidé kontrolám vyhýbali?
“Druhou” šanci naštěstí mohou dostat všichni, kdo sice výměnu nestihnou, ale alespoň svou aktivitu prokážou. Díky tomu mohou získat až rok navíc, aniž by se vystavovali riziku tučné pokuty.
Na 95% kotlíkovou dotaci dosáhnou jen ti “chudší”
Kotlíkovou dotace ve výši 95 % uznatelných nákladů budou moci získat domácnosti s nízkými příjmy. Průměrný čistý příjem jednoho člena domácnosti přitom nebude smět překročit 170.900,-Kč na osobu za rok. Zahájení příjmu žádostí nastane sice až letos na jaře, nicméně předregistraci je možné vyplnit již nyní. Limit dotace se bude odvíjet od typu kotle, a to v rozmezí mezi 100-130.000,-Kč. Podpora je poskytována na instalace realizované po 1.1.2021, tedy i zpětně.
Pro ostatní je tu až 50% příspěvek z Nové zelené úsporám
Domácnosti s vyššími příjmy mohou požádat o kotlíkovou dotaci z Nové zelené úsporám. Žadatelé mají šanci svou situaci řešit komplexně a v rámci jedné žádosti požádat i o další podporu, např. využití dešťové vody nebo zateplení. Aktuálně je možné čerpat dotaci i na byty v bytových domech nebo na trvale obývané rekreační objekty.
Jak, kde a kdo může o dotaci požádat?
Dotace je určená jak pro fyzické osoby, tak pro podnikatele. Nízkopříjmové domácnosti mohou o svou 95% kotlíkovou dotaci požádat na krajském úřadu. Ostatní nechť vyplní online žádost o dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám, který je poskytován prostřednictvím Státního fondu životního prostředí.
Týká se povinná výměna také starých kamen na chatě?
Aspoň tady si můžeme oddychnout, protože starých kamen na chatě se povinná výměna netýká. Zdroje navržené pro přímé vytápění místa instalace mají výjimku. Patří mezi ně: krby, vařiče, sporáky, krbová kamna a jim příbuzné, a to i v případě, že jsou napojeny na ústřední topení a mají teplovodní vložku.
Mgr. Hana Kubáčková
+420 602 590 699
hana.kubackova@qara.cz
QARA s.r.o.
Šafaříkova 201/17
120 00 Praha 2 – Vinohrady